חינה כורדית

טקס חינה כורדית מתחת לחופת כוכבים

בערי ממלכת כורדיסטאן מקובל היה לארגן את טקס החינה יום לפני החתונה יום זה נקרא בפי כל לֶלִיֶה. בדרך כלל נהגו היהודים בכורדיסטן לערוך את החינה מתחת לכיפת השמיים, בניגוד לטקס בישראל שעבר לאולמות מפוארים.

את החתן והכלה מלווים האורחים בתהלוכה של נגנים המנגנים בכלי נגינה עתיקים ומסורתיים הנקראים: "דהולה" (תוף גדול ממדים, עשוי עץ ועור שמנגנים עליו מהצד) ו"זורנה" (כלי נשיפה רב עוצמה בעל צלילים שמחים ומרקידים) בני המשפחה והקרובים משתתפים תהלוכה ססגונית, מלווה בשירים וריקודים, כאשר הם לבושים בלבוש כורדי אותנטי, הקהל למעשה מוביל את הזוג כלאחר כבוד אל עבר האוהל שבו נערך טקס החינה.

נגני מוזיקה כורדי

פיסטנה וברמל יחודיים לעדה הכורדית

אוהל החינה הכורדית מעוטר ומאובזר בבדים מיוחדים הנקראים בָרְמָל (סוג של שטיחים ארוגים בעבודת יד) וכלים מהודרים. התלבושות בחינה כורדית כמו בשאר עדות ישראל שונה מחיי היום יום, גם בקרב יהודי כורדיסטן אנו מוצאים בגדי חינה הנתפרים במיוחד לאירוע החינה.

שמלות הכלה בחינה כורדית כמוה גם תלבושת הנשים עשויים משלושה חלקים:  השמלה הנקראת "פיסטנה" תפורה מבד משי או סטן . -מעל השמלה יש את הווסט הנקרא "הלקה". -והחלק העליון יש את העליונית הנקראת קורטאק התפור מבד קטיפה או פייטים או למעשה כל בד מיוחד וססגוני. מהשרוולים של השמלה יוצאים שני שובלים הנקראים דוליקיסה המשמשים ליופי וריקוד, מעל העליונית יש את המטפחת הקשורה על הבטן וגם על הראש.

תלבושת הגברים בחינה כורדית גם לגברים יש תלבושת מיוחדת הנקראת "שאלה" ו"שפייקסה" מכנסיים וחולצה רחבים ואת הראש עוטפים בכפייה.

חפלה בחינה כורדית

חיטה ואבן כחולה – מסמלי טקס החינה הכורדית

באוהל מחכים לאורחים שפע דברי מתיקה שלא חסרים במטבח הכורדי, על השולחן מחכים המתנות, כיערת החינה, נתחי חלכום, חמישה ראשי שום, מספר שיבולי חיטה, ואבן קריסטל בצבע כחול, המסמלים הצלחה מזל ופוריות לזוג.

את החלקום דוחסים אצבעות יד ימין של החתן והכלה וכל הרווקים נוהגים לחטוף מהאצבעות שלהם ולאכלם מתוך אמונה שגם הם ימצאו זיווג.

את החינה כמובן מורחים בכף היד בצורת עיגול רמז למטבע. אוכל מיוחד לחינה של עולי כורדיסטן ישנם את המאפים המיוחדים הדורשים מאמץ וידע מסורתי העובר מאמא לביתה, די בלהזכיר את ה"קדה" ואת ה"ששתאיקת", כדי לעורר את מיצי הקיבה בזיכרון של כל יהודי מכורדיסטן.

הכותרות שלנו

כך נראה אירוע חינה מושלם

אירוע החינה יכול להיות אירוע מושלם לכל האירועים. זוהי דרך מדהימה להראות לאורחים שלך קצת תרבות ולגרום להם ליהנות מהחוויה. חינה היא צבע טבעי ששימש

קרא עוד »

איפור לאירוע צהריים

אירועי צהרים מהווים כיום אירועים פופולריים מאוד. אם בעבר היה ברור כי אירוע צריך להיערך בשעות הערב או הלילה, הרי שכיום יותר ויותר אנשים בוחרים

קרא עוד »
איפור לחינה

מה הסיפור של האיפור לחינה?

איפור לחינה היום שטקס החינה הופך לערב לא פחות חשוב מהחתונה, ומקבל עדנה עכשויית, בחרתי להקדיש את הפוסט הזה לאיפור.  כל כלה ברחבי תבל רוצה להיראות פצצות

קרא עוד »
אוכל לחגיגת אירוע חינה

קייטרינג לחינה

החלטתם להתחתן??? מזל טובהאם גם אתם נמנים על אותם זוגות שהחליטו לערוך את טקס החינה המסורתי? טקס החינה שמביא עמו התרגשות ותחושת רוממות רוח עוד

קרא עוד »
עקוב אחרינו:

מאמרים באותו נושא: