טקס חינה בבר מצווה – לא רק לחתן והכלה

טקס החינה כפי שאנו מכירים נועד לחתן והכלה טרם יום נישואיהן, העולים שבאו מתפוצות ישראל במדינות ערב, ערכו טקס חינה בארצותיהם ושמרו על מינהגיהם לחגוג חינה מספר ימים לפני החתונה, חגיגת החינה היא מהיפות במסורות הלא כתובות וכל עדה נהגה לחגוג את הטקס באופן שונה אך במטרה זהה.

חינה לבר מצווה בכותל

טקס חדש?


בישראל עבר הטקס שינוי, ארצנו ארץ של מהגרים שהגיעו מכל קצוות תבל וכל עדה שמרה דיי בקנאות על הסממנים העדתיים, המרוקאים חוגגים את המימונה הכורדים את הסהרנה וכדו", נישואי התערובת בישראל השפיעו על טקס החינה, ההתערבבות במאכלים במוזיקה ובתלבושות היו בלתי נמנעים, כאשר הכלה ממוצא תימני והחתן ממוצא מרוקאי, צריך למצוא את הגשר שישמח את כולם, ולשמר את הטקסים של שני העדות, בישראל של שנות האלפיים ניצלו את חגיגות החינה והטקס החל לפלוש באיטיות אבל בביטחון גם לטקס בר המצווה, היום אנו רואים שיותר ויותר חוגגים עורכים טקס חינה בבר מצווה. משיחות שלי עם זקני העדות השונות טקס חינה בבר מצווה אינו זכור להם כלל וכלל, זהו טקס שהתפתח בישראל והולך ונהיה נפוץ יותר ויותר.

לא רק בר מצווה גם חינה

איך חוגגים חינה בבר מצווה באולם או במסעדה או אולי בכותל?


אם החלטתם לחגוג בר מצווה בכותל כדאי שתכירו את המסעדה בכותל  חתן בר המצווה שהוא מוקד הערב, לבוש בהתאם למסורת כאילו היה חתן אמיתי, במהלך הערב (עלפי רוב זה קורה לקראת סוף הערב) נלקח החתן כלאחר כבוד באפריון מעוטר כאשר לפניו צועדים בני המשפחה, השיר הנפוץ ביותר ברגעים אלו הוא: " ישמח חתני" שהגב נכתב במקור לחתן שהתחתן, אולם מילות השיר מלאות ברכות, שבדיוק מתאימות גם לחתן בר המצווה.

במהלך הטקס יושב חתן המצווה באוהל בדיוק כפי שיושבים החתן והכלה, הקהל מסביב מריע ורוקד לכבוד הנער הצעיר, זה הזמן להוציא את כערת החינה ולכבד את האורחים במריחת מנת חינה על כפות ידיהם בדיוק כפי שעושים זאת בטקס החינה המיועד לחתן וכלה.

חלק מחתני בר המצווה מתכבדים במתנות ואפילו זהב, כנראה שיהיה מספיק נדוניה ליום בו יהיה החתן בחינה השנייה של חייו רגעים לפני החתונה. לנגד עיננו פורץ ז'אנר חדש שתכליתו זהה למקור, אותה חינה שאמורה לשמור על הזוג מעינה ביישה תשמור מסתבר גם על חתן בר המצווה, יש מי שמגדיל ועורך את הטקס ממש לפי המסורת ודואג למיני ממתקים ועוגיות עטופות בצלופן, כמו גם לספינג' והמופלטה הידועים מטקס החינה המרוקאית של חתן וכלה.

טקס החינה בבר מצווה הוא כנראה מייד אין ישראל, הישראלים אוהבים לשמוח וזה לא אלה סיבה נוספת למסיבה חגיגית.

הכותרות שלנו
איפור לחינה

מה הסיפור של האיפור לחינה?

איפור לחינה היום שטקס החינה הופך לערב לא פחות חשוב מהחתונה, ומקבל עדנה עכשויית, בחרתי להקדיש את הפוסט הזה לאיפור.  כל כלה ברחבי תבל רוצה להיראות פצצות

קרא עוד »
אוכל לחגיגת אירוע חינה

קייטרינג לחינה

החלטתם להתחתן??? מזל טובהאם גם אתם נמנים על אותם זוגות שהחליטו לערוך את טקס החינה המסורתי? טקס החינה שמביא עמו התרגשות ותחושת רוממות רוח עוד

קרא עוד »

חינה שלושת מצוות האישה

חכמת נשים, בנתה ביתה…
 סוד הצלחה של בית יהודי מופקד בידי הנשים! אני לא רוצה להישמע פמיניסטית אבל יש לי מספר סימוכין  הנשענים על מקורותינו

קרא עוד »

חינה הטקס של הכלה

טקס חינה  כפי שידוע כיום בישראל, על משמעותיו והפולקלור הפולחני צבעוני משהו, נעוץ רחוק בעברנו. בהיסטוריה של יהודי התפוצות מארצות המזרח – אפריקה ואסיה. היסודות

קרא עוד »
עקוב אחרינו:

מאמרים באותו נושא: